УЗД сучасних кольорових технологій в педіатрії 

Ультразвукове обстеження в педіатрії

Рівненська обласна
дитяча лікарня

кабінет УЗД
сучасних кольорових технологій

м. Рівне, вул. Київська, 60

час роботи:
понеділок - п’ятниця з 10.00 до 16.00

телефон для довідок: 

(0362) 43-13-37;   (094) 966 1337

Педіатрія: обстеження діток до 1 року

Проводиться ультразвукове обстеження на апараті професійного класу з використанням кольорових
(кольорове та енергетичне картування) та імпульсних доплерівських методик для діагностики:

патології серця, судин, внутрішніх органів, голови, шиї, головного мозку, верхніх та нижніх кінцівок, органів черевної порожнини, заочеревинного простору, малого тазу, поверхневих структур, лімфовузлів, щитовидної, слюнних, молочних залоз, очних яблук, кістково-суглобового апарату у дітей, головного мозку дітям до 1-го року.

• УЗД екстра- та інтракраніальних судин 

• УЗД нирок та сечового міхура

• УЗД щитовидної залози

УЗД сердця (ехокардіогрaфія)

• УЗД межистіння (вилочкова залоза)

• УЗД кульшових суглобів (педіатрія)

• УЗД головного мозку (нейросонограма)    
         через тім’ячко дітям до 1-го року

• УЗД  периферичних лімфовузлів

УЗД-ОБСТЕЖЕННЯ ПРОВОДЯТЬ ЛІКАРІ:

Генсицька
Тетяна Степанівна

лікар УЗД

Вовчок
Віктор Володимирович

лікар УЗД,

УЗД серця - ехокардіографія

Які ультразвукові дослідження необхідно проводити немовлятам?

На 1-му році життя проведення УЗД є незамінним для виявлення захворювань нервової системи, кульшових суглобів, вроджених вад серця, нирок та інших внутрішніх органів. Саме в цьому віці можуть бути помічені деякі захворювання або відхилення, які не були помітні в перші дні життя немовляти. Спеціальна підготовка до нейросонографії, а також УЗД щитовидної залози, вилочкової залози (тимуса), тазостегнових та інших суглобів, серця і судин не потрібна. Єдина умова - дитина повинна лежати спокійно, тому малюків зазвичай дивляться після їжі, поки вони ситі, задоволені, лежать спокійно, а деякі - просто сплять.

НЕЙРОСОНОГРАФІЯ - УЗД мозку немовляти (до 1 року)

УЗД головного мозку або нейросонографія – це дослідження, яке на сьогодні є самим сучасним, надійним і безпечним способом одержати дані про будову, розміри та функціонування мозку та інших структур, розташованих в черепній коробці у дітей до 1 року. Нейросонографія (огляд структур головного мозку через відкрите у немовляти велике тім'ячко) у віці від 1 до 3-х місяців дозволяє фахівцю неврологу вчасно виявити патологію нервової системи, структурні зміни в тканинах, порожнинах і оболонках головного мозку, патології розвитку, новоутворення і набряки мозку у новонароджених.

За допомогою нейросонограми виявляють такі аномалії розвитку:
 1. гідроцефалія - супроводжується розширенням шлуночків мозку;
 2. ішемічні осередки - утворюються внаслідок загибелі нервових клітин при дефіциті кисню у недоношених дітей з недорозвиненими легенями;
 3. аневризми - розширення стінок судин порушує нормальний кровообіг мозку;
 4. зони крововиливів в мозкову речовину або в шлуночки - характерні для недоношених в перші дні життя, небезпечні при більш пізній діагностиці;
 5. інфекційне захворювання мозкових оболонок - менінгіт;
 6. гіпертензійний синдром - виникає на тлі зміщення однієї з півкуль під тиском великого кістного утворення, пухлини, гематоми;
 7. наявність будь-яких кіст.
Нейросонограма немовлят

       Дослідження дозволяє подивитися стан:

 • артерій і вен головного мозку;
 • шлуночкової системи;
 • утворень передньої, задньої і середньої черепних ямок;
 • перивентрикулярних структур.

Нейросонографія допоможе виявити навіть ті патології, які виникли ще в період внутрішньоутробного розвитку, а ще оцінити стан головного мозку, структуру мозкової речовини, обсяг спинномозкової рідини.

При проведенні ультразвукового дослідження нейросонограми перевіряються наступні параметри:

 • Розміри, контури і площа шлуночків мозку. Зміна цих параметрів може вказувати на крововиливу в шлуночки мозку або наявність субепендимальних кіст мозку у новонародженого (порожнин з рідиною, що утворюються в результаті крововиливи, запалення, порушення кровопостачання чи травми). Розширення шлуночків мозку може вказувати на рахіт або гідроцефалію (водянку мозку у новонароджених). Порушення відтоку спинномозкової рідини з шлуночкової системи головного мозку, що викликає водянку мозку у новонароджених, є серйозним захворюванням, яке може привести до затримки розвитку, тому треба починати лікування якомога раніше.
 • Стан великих судин та їх сплетень. При цьому виявляють наявність аневризм – ділянок з розширеними стінками, які порушують кровообіг у мозку, що може призвести до внутрішніх крововиливів у мозок у новонароджених.
 • Структуру тканини мозку – наявність видимих новоутворень (пухлини і кісти мозку у новонароджених).

УЗД вилочкової залози

Вилочкова залоза (тимус) - це орган, який відповідає за формування власного клітинного імунітету. Розташована вона за грудинною кісткою і досить невеликих розмірів, що ускладнює проведення УЗД в старшому віці. Тому обов'язково треба проводити УЗД вилочкової залози всім немовлятам.
Вилочкова залоза у дітей відповідає за розвиток Т-лімфоцитів, що виробляються кістковим мозком. Т-лімфоцити - клітини імунної системи, здатні розпізнавати і знищувати клітини з чужорідним антигеном, тобто захищати організм дитини від вірусів, інфекцій і бактерій. Збільшення вилочкової залози у дитини часто призводить до зниження імунітету. Тому діти із збільшеною вилочкової залозою дуже сприйнятливі до різних алергічних реакцій, інфекційних і вірусних захворювань, і хворіють набагато частіше, ніж їх однолітки. Встановлена пряма висока кореляційна залежність між змінами тимуса, тяжкістю та тривалістю захворювання.

Проводити УЗД необхідно при:

 • Часті простудні захворювання дитини;
 • Нетипове протікання важких захворювань;
 • Алергічні прояви нез'ясованої етимології;
 • Збільшення ваги, велику вагу при народженні;
 • Раніше перенесені захворювання.

У здорових дітей різного віку показники УЗД тимуса характеризуються залежністю від віку, що враховується при визначенні норми і різної патології. УЗД дозволяє визначати фізіологічні вікові інволютивні зміни в тимусі, які в нормі починаються з віку 1 рік, протікають з різною швидкістю, проявляються зменшенням розмірів органу та підвищенням його ехогенності з поступовим заміщенням структури тимуса жировою і сполучною тканиною.

У нормі після 12 років тимус при УЗД не візуалізується.

УЗД є високоінформативним і доступним методом діагностики доброякісних тимом у дітей, дозволяючи виявити пухлину тимуса, оцінити її розміри, структуру і ступінь васкуляризації.

Рання діагностика збільшення вилочкової залози у дитини дозволяє скорегувати імунологічні процеси в організмі, що в цілому вплине на загальне самопочуття дитини: вона перестане швидко втомлюватися, стане менш хвороблива, з'явиться концентрація уваги. Не забувайте про здоровий спосіб життя, часті прогулянки на свіжому повітрі, тривалий сон.

УЗД кульшових суглобів

Основна дитяча ортопедична проблема - це вроджений вивих стегна. У новонароджених кістковий скелет ще не дозрів і не сформований, і найчастіша патологія у цій сфері - дисплазія тазостегнових суглобів. У віці до одного року вона становить 2,5%. Інакше ця патологія називається вивих (або підвивих) стегна. Причина його - незрілість кістково-м'язового апарату дитини. До цього можуть призвести такі фактори як спадковість, нестабільний гормональний фон матері, погана екологічна обстановка, сідничне передлежання, нестача мінералів і вітамінів. Що собою являє дисплазія тазостегнових суглобів? При недорозвиненні зв'язок, хрящів і м'язів тазостегновий суглоб стає функціонально неповноцінним: голівка стегнової кістки не зафіксована в вертлюжній западині, що не дозволяє тазостегновому суглобу виконувати свої функції.

При огляді можна помітити несиметричність складок на стегнах і сідницях дитини, неприродне положення ніг, обмежений обсяг рухів у суглобах. При наявності запалення в суглобах дитина може відчувати біль і дискомфорт. Для постановки точного діагнозу потрібно огляд ортопеда та УЗД.
дисплазія тазостегнових суглобів
УЗД дозволяє виявляти дисплазії, підвивихи і вивихи на дуже ранніх термінах – практично з першого тижня життя дитини. Оптимальним строком для діагностики затримки дозрівання кульшових суглобів є вік 3 місяці. У цей час, коли суглоб розвивається швидкими темпами, ще є всі шанси виправити ситуацію, зробивши щадні для дитини заходи.

Післянатальна дизадаптація у кульшовому суглобі є наслідком нелікованої дисплазії і проявляється, коли дитина починає ходити. У переважній більшості випадків йдеться не про вроджений, а про диспластичний вивих стегна, який розвивається вторинно, на грунті дисплазії і є наслідком неуважності лікаря та батьків, невизначеної та нелікованої дисплазії.

УЗД кульшових суглобів у дитини
Дитина з вивихом стегна звичайно підводиться на ноги і починає ходити пізніше порівняно зі здоровими. Хворі з однобічним вивихом починають ходити у середньому в півтора роки, з двобічним ще пізніше. Визначаються порушення ходи: непевність і нестійкість при ходінні, кульгаюча хода, а при двобічному «качача хода». 

Головним для успішного лікування дисплазії є рання діагностика. Початок лікування у віці до 3 місяців дозволяє протягом досить короткого часу досягти повного одужання. Лікування, розпочате після 6, а ще гірше - після 12 місяців, проходить довго і важко.
Тому важливо якомога раніше обстежити дитину і почати лікування.Якщо вчасно не виявити дисплазію, вона згодом приведе до важкої форми артрозу. І в цьому випадку єдиним можливим лікуванням буде заміна кульшового суглоба на штучний – тобто знадобиться операція з ендопротезування. Обмежитися консервативним лікуванням можливо тільки в разі вчасно поставленого діагнозу.

УЗД серця: дитяча ехокардіографія

УЗД серця для дітей - стандартна дитяча ехокардіографія - найсучасніший на сьогодні метод дослідження в кардіології. Дитяче УЗД серця дозволяє оцінити стан міокарда - серцевого м'яза, побачити патологію будови серця - серцевої сумки, камер серця, клапанів серця. Головний плюс дитячої ехокардіографії  в тому, що дослідження можливо провести в режимі реального часу, і під час проведення УЗД лікар може добре розглянути всі структури серця дитини в процесі їх роботи.

Коли потрібно робити УЗД серця дитині?
 • При задишці, запамороченні, втраті свідомості у дитини
 • Якщо Ви помітили, що дитина стала швидко втомлюватися
 • Якщо дитина скаржиться на прискорене серцебиття, болі в області серця
 • Якщо дитина отримує підвищені фізичні навантаження
 • Підозра на наявність вродженого або набутого пороку серця
 • Діагностика хвороб, що вражають сам міокард або судини (захворювання периферичних артерій нирок, органів черевної порожнини та ін.)
Дитяча ехокардіографія

Дитяче УЗД серця проводиться протягом 15-20 хвилин, маленькі пацієнти переносять його комфортно і легко. Робити УЗД серця дитині необхідно з метою профілактики навіть тоді, коли дитина не скаржиться на болі в серці, почастішання серцебиття, інші симптоми, які можуть свідчити про порушення в роботі серця. Лікарі МЦСТ «Ваше здоров’я» проводять не тільки стандартну ехокардіографію, а ще роблять дитяче УЗД серця з допплерографією, так зване дуплексне УЗД серця - дослідження, що дозволяє оцінити кровоток в судинах і камерах серця, а також дослідження серця в кольоровому режимі (триплексне УЗД серця дитини). Фахівці Медцентру сучасних технологій «Ваше здоров’я» досконало володіють навичками проведення УЗД серця у дітей різного віку, вони розшифрують результати дослідження, при необхідності дадуть рекомендації.

МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов

Медичний центр сучасних технологій «Ваше здоров’я» © Всі права застережено. All rights reserved. Copyright 2009-2017.

Оперативна розробка вебсайтів
 

Make a free website with Yola